Шприцването е процес на превръщаното на суровата пластмаса в изделия с желаната форма. Традиционните методи включват разтопяването на пластмасовата суровина при висока температура и формоването й в използваеми форми с помощта на предварително произведени форми от твърд материал. Всеки един пластмасов детайл се нуждае от своя уникален метод на производство чрез един от тези методи. В тази публикация ще разгледаме задълбочено производството на пластмасови изделия с помощта на шприцформи с вложки – методология на работа, предимства и недостатъци и приложенията им.
Какво точно е формоване с вложки?
Производството на изделия с помощта на форми със залагащи парчета работи на същите основни принципи на шприцването на пластмасови изделия. Предварително разтопената пластмаса се инжектира във форма изработена така че да отговаря на геометричните спецификации на частта. След това се оставят да се втвърдят заемайки по този начин желаната форма последвано от изваждането на вече готовото изделие от формата. Единствената разлика е, че в този случай металните части (вложки) се поставят преди затварянето на шприцформата. По този начин пластмасата ги покрива изцяло и те стават едно цяло без да се поява на пукнатини по изделието.
Причината шприцформите със залагащи парчета да са толкова популярни е тяхната способност да произвеждат конструктивно сложни, но лесно сглабящи се компоненти от известните на пазара пластмасови материали.
Как работи?
Както вече споменахме ключовият момент при този метод на шприцване на пластмасови изделия е залагането на вложките във формата. Те в повечето случаи са нормализирани елементи (като например гайки), но могат и да бъдат части със специфични размери и геометрия. Вложките се поставят в предварително изработени места в шприцформата по начин осигуряващ тяхната неподвижност при шприцването на пластмасата във формата. При инжектирането на разтопеният материал той заема формата предвидена за него при което облива вложките. При последващото охлаждане пластмасата се свива около заложените елементи в следствие на което те се превръщат в едно цяло. Разглобяването им от тук нататък е почти невъзможно без да бъде механично наранен детайла.
Насоки за конструиране
Изискванията за проектиране на подобен вид инструментална екипировка са напълно идентични с тези на обикновените шприцформи. Най-често използваните правила са за поддържане на еднаквост на дебелината на стените, начин и метод на шприцване, правилно охлаждане и т.н. Когато се конструира форма под налягане с вложки трябва да се имат предвид няколко конкретни момента. Тъй като вложките се вкарват в самата форма позицията им трябва да бъде обмислена внимателно. Също така е от решаващо значение те да останат на мястото си при самото шприцване, както и при затварянето на шприцформата.
Спецификация на вложките
В повечето случаи влаганите елементи са нормализирани. В това число влизат примерно месингови вложки с резба. Тяхната задача е да осигурят здрава сглобка между две различни части на изделието, която също така може да се използва многократно. Почти във всяко домакинство могат да се открият такива детайли в които с просто око може сами да откриете вложките. Възможно е също да се използват уникални за изделието влагащи елементи, произведени специално за него. Вариацията от материали също е до голяма степен неограничена. Трябва единствено да се съобразят с условията на високите температури с които пластмасата бива шприцвана във формата. Други специфични изисквания за вложките е те да имат такава повърхност и геометрия, която да предлага лесна и плътна „сглобка“ с втечнената пластмаса.
Предимства и недостатъци
Като всеки един вид шприцформи и тези със залагащи парчета си имат своите предимства и недостатъци. Едно от най-голямото им предимство е цената. Тя не е по-ниска от тази на една стандартна форма, но сравнена със своя аналог те я в пъти по ниска. Да вземем за пример изделие в което трябва да има отвор с резба. Направата на такава конвенционална шприцформа е сложна и скъпа поради специфичността при производство чрез шприцване на отвори с резба. Заместването й с форма с вложки е евтин и прост начин, който от своя страна произвежда изделия с не по-малка здравина, визия и точност.
Един от основите им недостатъци е бавният цикъл на производство. Поради спецификата на технологията и необходимостта от човешка намеса (да се поставят вложките на техните места) на всеки един цикъл времето за производство на единица пластмасово изделие е завишено. Именно и заради човешкият фактор има по-голяма вероятност от механично увреждане на формата при работа с нея.
Заключение
Шприцформите със залагащи вложки са специфичен отрасъл в производството на шприцформи. Тяхното търсене идва от специфичните изисквания за конкретен пластмасов детайл. Производството им не нищо по-различно от производството на стандартна шприцформа. Когато това се прави от опитен партньор като Риск 91 ООД крайният резултат идва в правилната форма в правилните срокове без да се налага влагането на големи парични ресурси. За да научите повече, моля свържете се с нас.